Відновлення даних з флешки з "файлової системою RAW"
Дорогі читачі сайту kdr.kiev.ua я давно вже нічого не писав - мотався по справах, проходив навчання, робив замовлення і ось настала черга написати пару статей.
У підзаголовку я не дарма виділив лапками словосполучення файлової системою RAW. Вся справа в тому, що насправді RAW це ніяка не файлову систему, а дуже навіть навпаки, про що я писав в своєму блозі.
Дана стаття повинна була з'явитися ще на зорі створення даного сайту, але все ніяк руки не доходили. Йтиметься про таку несправності флешок, як помилка «Перш ніж використовувати диск в дисководі F: *, його потрібно відформатувати» і питання «Відформатувати?» з 2 варіантами відповіді: «Форматувати диск» і «Скасувати».
Якщо у Вас трапилася саме така біда тоді НЕ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ форматується ДИСК. У такій ситуації можна зробити двома шляхами - звернутися в Цві (центр відновлення інформації) або спробувати самостійно воскресити файли.
* -Вказати буква диска. У моєму випадку це був диск F.
з 10:00 до 19:00
Причини виникнення такої помилки:
- збій файлової системи (RAW);
- несправності в роботі контролера, аж до розпаювання накопичувача (докладніше про цю технологію можна прочитати тут).
Якщо ж стався збій в роботі файлової системи (FAT32 \ NTFS і подібного), тоді можна спробувати самостійно відновити файли з флешки.
При самостійному відновлення пам'ятайте, що Ви повинні чітко розуміти послідовність своїх дій і бути впевненими в своїх силах і навичках на всі 100%.
Для кращого розуміння наведу «живий» приклад на основі одного з замовлень.
Накопичувач - USB Flash drive 4Gb виробництва MaxFlash (це німецький виробник, який є рідкісним гостем в Україні).
Заявлена несправність - при підключенні флешки до ПК \ ноутбука з'являється повідомлення про помилку «Перш ніж використовувати диск в дисководі F :, його потрібно відформатувати». У властивостях диска відображатися нульовий розмір , що може вказувати на збій файлової системи (видно на скріншоті).
Діагностика несправності накопичувача
Діагностику я проводив за допомогою програмно-апаратного комплексу PC 3000 Flash, але є і більш простий спосіб, який доступний кожному у кого є ПК \ ноутбук під керуванням ОС Windows. Метод самостійної діагностики несправності «Перш ніж використовувати диск в дисководі F: *, його потрібно відформатувати» я написав невеличкий мануальчік з скріншот всіх основних кроків. Мануал читайте в цій статті.
Я трохи відійшов від початкової теми, а саме - відновлення даних у разі збою файлової системи. Даний випадок відноситься до "логічного відновлення даних" і застосуємо в таких випадках як видалення даних (помилкове і умисне) і форматування накопичувача (з перезаписом даних і без).
Етапи відновлення файлів з збійної флешки:
1) Підключив накопичувач в USB роз'єм ПК;
2) Запустив ПО комплексу PC 3000 Flash і створив нову задачу вибравши необхідний накопичувач зі списку підключених;
3) Створив повний образ (не стисло) накопичувача, щоб всі подальші роботи велися з живим накопичувачем, а з його посекторного копією, що є більш надійним способом, адже при тривалому використанні фізичної флешки вона може вийти з ладу або трапиться ще якась оказія;
4) Після того, як образ диска створений, завдання в якої створювався образ закривається, збійна флешка коректно відключається і витягується з ПК;
5) В комплексі створюється нове завдання, але в якості накопичувача вказується образ нашої флешки, який був створений в попередньому пункті;
6) Для оцінки стану файлової системи запускається метод "Аналіз диска", після чого відбувається пошук всіх файлових систем і метаданих.
В даному випадку аналіз показав, що відновити файли так як вони є зі збереженням всієї структури і ієрархії неможливо, так як немає можливість зібрати файлову систему. Це не біда, адже дані в такому випадку також підлягають відновленню, за одним винятком - це вже буде "чорновий метод відновлення даних" - файли відновлюються не по структурі папок, а по типу файлів. Наприклад: всі файли * .jpg будуть в одній папці, текстові з текстовими і так далі, що набагато буде краще ніж не відновити клієнту дані взагалі. З огляду на, що клієнту з цієї флешки потрібні були в основному фотографії, то йому це було не критично.
У таких випадках, як тут описано самостійно відновити дані дуже важко і можна тільки зробити гірше. Саме з цього ми рекомендуємо звернутися до фахівців, так як відновлення даних після форматування краще довірити знавцям своєї справи.
Якщо говорити про загальну картину, то в разі виникнення помилки "Перш ніж використовувати диск в дисководі F: *, його потрібно відформатувати", дані підлягають успішному відновленню при використанню професійних інструментів і знання справи. На цьому у мене все, а трохи пізніше я зроблю невелике відео на тему логічного відновлення і чорнового методу в цілому.
І до речі - відновлення файлів з збійної флешки (випадок описаний в цьому матеріалі) обійшовся клієнту всього від 500 грн. та 1 день роботи.
Статті по темі: