Методика відновлення файлів з флешки
Відновлення файлів з флешки - ця стаття присвячена саме саму методиці відновлення інформації з flash дисків у випадках, коли немає можливості отримати прямий доступ до флешці. Розглядати весь перелік несправностей, коли такий метод може допомогти я не буду, так як про це я вже неодноразово писав (можна на сайті почитати).
Наше обладнання для відновлення файлів з флешок
TSOP-48 |
TSOP-56 |
BGA-152 |
VBGA-100 |
Тепер прийшла черга розповісти про методику відновлення даних з Flash накопичувачів (флешки, карти пам'яті). В нашій фірмі Kiev Data Recovery ми використовуємо лише перевірені методики роботи з накопичувачами, які безпечні для даних.
з 10:00 до 19:00
Конструктив типовою флешки
Конструктивно всі флешки (USB flash drive) складаються з декількох ключових вузлів - інтерфейсний USB роз'єм, контролер, чіп (и) пам'яті, перетворювач з 5В на 3,3, і текстолитовая плата, на якій безпосередньо все і монтується. У більшості випадків флешки USB flash drive конструктивно однакові, але бувають і виключення, так звані монолітні накопичувачі. Справа в тому, що зазвичай флешки складаються з розділених вузлів - контролер і мікросхема (и) пам'яті. У монолітних накопичувачах (флешки, карти пам'яті) контролер і чіп - це одне ціле і не ділене (монокристал).
В ці статті я постараюся розібрати коротко методику відновлення даних з флешки \ карт пам'яті . Для наочності і кращого розуміння процесів опис буде проходити на основі одного з замовлень, який виконувався в кінці 2012 року Даний метод (класичний) застосовується при несправності контролера і при механічному пошкодженні накопичувача, знос осередків пам'яті і т.п.
Методика відновлення файлів з флешки в Києві
«Пацієнтом» буде флешка Trancent 8Гб (іншої інформації на корпусі не виявлено). Судячи із зовнішнього вигляду, це накопичувач серії JetFlash 500.
Симптоми: пристрій не визначається в ОС (операційна система) на різних ПК.
Діагностика показала наявності збою в роботі контролера. Детальніше про діагностику несправностей я напишу іншим разом.
Для відновлення файлів з флешки в такому випадку, необхідно застосувати класичну методику - розбирання корпусу диска, демонтаж чіпа (чіпів) пам'яті, вичитуємо дампов, з подальшою їх обробкою. Про все докладніше буду описувати для кожного пункту окремо.
На фотографії - вид флешки, після розбирання корпусу і вилучення друкованої плати з чіпом. В даному випадку на платі тільки один чіп, але так буває далеко не завжди. Найчастіше, диски від 8Гб оснащуються 2 мікросхемами, а в картах пам'яті Compact Flash зазвичай 2 або 4 чіпа.
Огляд плати \ чіпів
Після детального огляду всіх чіпів на предмет відсутності тріщин і інших ушкоджень, можна перейти до «продзвонив» ланцюга харчування. Справа в тому, що бувають випадки, коли на платі «вигорів» перетворювач 5В на 3,3 (саме стільки потрібно для харчування чіпів пам'яті). Інколи має місце така з виходом з ладу одного з резисторів.
Цього разу з платою і чіпами було все в порядку, а от контролер заблокував доступ до пам'яті (стрибок напруги, що не безпечне вилучення, а ще частіше - знос осередку пам'яті).
Демонтаж мікросхеми пам'яті
Тепер можна приступити до демонтажу чіпа пам'яті і зробити. Ця операція проводиться за допомогою термвоздушной паяльної станції. Я для цих використовую перевірену роками «паялку» Lukey 852D + Fan. Ось на цьому можна трохи затримаються, адже для різних типів корпусів чіпів пам'яті існує своя методика демонтажу.
У статті типи корпусів чіпів пам'яті Ви можете побачити відмінність між чіпами. При отпайки мікросхем я користуюся двома методиками - робота з турбовоздушним феном, при температурах 320-340 ° C для чіпів з ніжками (TSOP-48) і робота з термофеном, при температурах 350-370 ° C (для чіпів з п'ятачка (LGA-52 , BGA). з огляду на різного розташування контактів ці мікросхеми потрібно по різному отпаивать. Про методику розпаювання потрібно писати окрему статтю.
Обробка чіпів
Після того, як наш чіп відділений від плати, приходить черга для його обробки. Як і у випадку з демонтажем - тут теж 2 методики, які залежать від типу мікросхеми.
В цьому випадку був один чіп в корпусі TSOP-48 (з двох боків по 24 ніжки). Для гарного конекту в зчитувачі потрібно трохи його підготувати. Підготовка полягає в чищенні ніжок від зайвого припою за допомогою хорошого скальпеля. Всі дії дбайливо і акуратно виконується під збільшувальним склом або мікроскопом.
Для МКС в корпусі BGA і різновиди LGA-52 підготовка істотно відрізняється. Відразу ж після отпайки такого чіпа його потрібно покласти на лист наждачного паперу (я використовую «нулівку») і обережно притиснути Контактика до паперу, щоб все п'ятаки у нас були на одному рівні, і не було перекосів. Після того, як візуально все п'ятаки йдуть врівень один одному можна приступити до наступного етапу - чистка (я використовую засіб для змивки лаку) робочої поверхні чіпа від флюсу або залишків припою. На відео показано отпайка BGA мікросхеми пам'яті і подальша його обробка.
По завершенню підготовчих робіт чіп встановлюється на програматор, згідно позначенню (на чіпі позначено точкою, а на Flash Reader трикутником). На фото нижче показано, як правильно встановлюється чіп.
Отримуємо дампи пам'яті
Чіп встановили в програматор, значить можна приступити до зчитування ідентифікатора МКС. Якщо всі наші попередні дії виконані вірно, тоді у нас повинно відобразиться ідентифікатор чіпа із зазначенням розміру сторінки, розрядність, розмір блоку, а також кількість частин, а також їх обсяг. З цього етапу починається Програманія частина методики відновлення файлів з флешок. Далі мова вже піде про роботу з дампами в спеціалізованому програмно забезпеченні.
Нижче я поедоставіл на Ваше огляд скріншотів зчитування дампов пам'яті з мікросхеми.
У мікросхемі, яка була встановлена в флешці - має 2 частини, по 4 Гб кожна (на скріншоті).
Для довідки: є чіпи на 1,2 і 4 частини.
Читання дампов пам'яті
Після визначення правильного ідентифікатора пам'яті можна приступити до читання вмісту чіпа в дампи. В даному випадку 1 мікросхема пам'яті сожержіт 2 частини по 4 Гб кожна. На скрішоте я показав як виглядає процес зчитування дампов.
Читання однієї частини зайняло близько 15 хвилин, що в підсумку склало пів години часу тільки на читання. У більшості випадків підготовчі роботи займають в рази більше часу, ніж процес складання образу даних накопичувача.
Коригування ЕСС на дампи пам'яті
Після завершення читання всіх дампов, потрібно приступити до визначення ЕСС на дампи.
Тут потрібно натиснути "Yes", після чого почнеться автоматичне коректування ЕСС (на скріншоті).
Після завершення корекції ЕСС, потрібно перевірити по карті скільки залишилося нескорректірованих.
Тепер потрібно побудувати карту нескоректірованних секторів.
А ось і карта з нескоректірованимі секторами
Такий результат нас влаштовує цілком. Тепер можна приступити до визначення послідовності перетворень і метод побудови образу даних.
Перетворення в графі \ перетворення
Даний момент я не можу розписувати докладно, так як це комерційна таємниця. Для наочності можу показати скріншот перетворень, які я проводив для цього випадку.
Завершивши перетворень потрібно запустити побудова образу даних. Для цього випадку необхідно було використовувати метод - Аналіз даних - Номер блоку - Номер блоку Тип1 (0х0000).
Для складання образу я використовував наступні параметри:
Позиція маркера ............ 514
Розмір блоку (у секторах) .. 8192
Зсув початку аналізу .... 0
Маска ................. ..... 0x0FFF
Структура ідентифікатора ... 1 234
Контроль цілісності блоку. NO
Блоки в межах банку ..... NO
Розмір сторінки ............ 8
Номер сектора для отримання маркера (Основний прохід): 0
Номер сектора для отримання маркера (Додатковий прохід): 0
Відновлення файлів з флешки підійшов до кінця. Те що стосується відновити інформацію з картки пам'яті то тут все повністю ідентично з методикою для флешок.
У цій статті описано методика для відновлення флешки при механічної несправності або виходу з ладу контролера, але бувають ситуація коли розбирання накопичувача не потрібно і дані можна відновити логічним способом.
Телефони для зв'язку: (063) 075-93-03, (099) 095-14-04
Статті по темі: